GUSTARD A26 - nowoczesny DAC i streamer

GUSTARD A26 - nowoczesny DAC i streamer

1. GUSTARD A26 – wstęp

Po napisaniu recenzji BRZHiFi NXC10, który używa jednego scalaka AKM AK4499EQ, pomyślałem, że ciekawie byłoby sprawdzić, co zmienia układ z dwoma scalakami, oczywiście w podobnej klasie urządzeniu. Przejrzałem nowości i znalazłem najnowszy model A26 firmy GUSTARD, który wykorzystuje dwa takie czipy.
GUSTARD ma od pewnego czasu dystrybutora w Polsce, jest nim 4HIFI z Gliwic. Zapytałem ich o możliwość wypożyczenia w celu napisania recenzji. Odpowiedzieli pozytywnie i przysłali mi urządzenie.
Słuchałem A26 intensywnie ponad 3 tygodnie i teraz opiszę jego budowę i możliwości brzmieniowe.
Już teraz, celem zaciekawienia Cię dodam, że jest wart swej ceny początkowo 8,5 a teraz 7kzł.

2. GUSTARD A26 – budowa i funkcje

A26 zaraz po wyjęciu z kartonowego pudła, robi bardzo dobre wrażenie, co wynika z ładnego, nowoczesnego wyglądu i sporej wagi około 6kg.
GUSTARD A26 to nadal urządzenie midi, o szerokości 33cm ale na tym kończy się podobieństwo obudowy do wcześniejszych urządzeń firmy, np.: H20, A20H. W tamtym przód to płaski panel, o grubości 7mm i ostrych krawędziach, natomiast A26 ma jakby opływowy front, z powodu mocno zaokrąglonych krawędzi górnej i dolnej.

gustard a26 zaokraglony front
Na całej szerokości frontu wstawiona jest szyba, która w części środkowej jest szeroka, a rozchodząc się na boki, płynnie zwęża się symetrycznie, po obu stronach urządzenia.

gustard a26 przyciski na dotyk
Po wpięciu kabla sieciowego i włączeniu zasilania przełącznikiem obok gniazda, po lewej stronie, podświetla się ikona włącznika, co oznacza że jest on dotykowy.

gustard a26 wlaczanie na dotyk
Po jego dotknięciu, urządzenie załącza wszystkie swoje obwody i wtedy pokazuje się w części środkowej wyświetlacz, z dużymi znakami, które wyświetlają nazwę firmy i modelu - bardzo ładne.

gustard a26 po wlaczeniu zasilania
Po prawej stronie podświetlane są ikony regulacji głośności i ustawień parametrów, które też reagują na dotyk, jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie i wygodne do czyszczenia urządzenia z kurzu.

gustard a26 regulacja glosnosci na dotyk
W komplecie jest zgrabny plastikowy pilot, którym można włączyć A26, regulować głośność, zmieniać wejście aktywne, a także wejść w menu i ustawić filtry cyfrowe i sposób działania wyświetlacza.

gustard a26 z pilotem
Wyświetlacz typu OLED ma kilka poziomów jasności, tryb automatycznego dopasowania oraz tryb wyłączania się po zadanym czasie, co bardzo mi odpowiada.
Menu ma wiele ustawień funkcji i parametrów pracy A26, oto kilka zdjęć to pokazujących.

gustard a26 menu 1
gustard a26 menu 2
gustard a26 menu 3
gustard a26 menu 4
Wśród ustawień jest także wybór między music, a monitor. Niestety nie usłyszałem zmiany dźwięku między tymi ustawieniami, a w dołączonej polskiej instrukcji, nie znalazłem nic na ten temat.
Wygląd wyświetlanych informacji, po wyjściu z menu, jest prosty i czytelny nawet z kilku metrów.

gustard a26 nazwa wejscia i parametry sygnalu
Obudowa jest wykonana na dużo wyższym poziomie jakości, od wcześniejszej serii i wyróżnia się na tle chińskich produktów albowiem nie ma żadnej śrubki czy wkrętu z góry i z boków, a jedynie z tyłu i od spodu.

gustard a26 wpuszczone srubki montazowe
Dopieszczeniem estetyki jest fakt, że wszystkie śrubki są wpuszczone w zagłębienia w dolnej płycie, tak że gdy patrzę na przelot pod obudową, to wzrok hamuje tylko na nóżkach. Te zrobione są z metalu, w kolorze srebrnym, mają naciętą moletę, jakby miały być ręcznie odkręcane i podklejone są gumą antypoślizgową.

gustard a26 nozka metalowa
Trochę dziwnie to wygląda, na tle czarnej, matowej obudowy. Odnośnie jeszcze obudowy, panel przedni jest uformowany z blachy aluminiowej, o grubości tylko 3mm, natomiast boczki są grubsze ponieważ nie są płaskie, a mają na sobie wyżłobiony jakby labirynt.

gustard a26 panel boczny
Wygląda to ciekawie i bardzo oryginalnie ale trudno będzie się czyściło z nich kurz. Na styku z górnym panelem wycięte są trzy cienkie, podłużne otwory, które służą wentylacji wnętrza.
Jakość obrobienia i spasowania wszystkich części obudowy jest wyjątkowa i budzi mój podziw. To już najwyższy światowy poziom jakości, możliwy do osiągnięcia tylko przez całkowicie automatyczną obróbkę.
Obudowy AudioGd w tym zestawieniu, wyglądają jak sklecone ręcznie przez ucznia, w prostym warsztacie. Przeskok jakości jest wręcz szokujący.
Tylny panel urządzenia wyposażony jest w mnóstwo gniazd.

gustard a26 tyl
Z lewej strony są wyjścia analogowe RCA i XLR.

gustard a26 wyjscia analogowe
Z prawej, patrząc od tyłu, jest gniazdo zasilania z włącznikiem i przełączniki do zmiany napięcia sieci zasilającej urządzenie.

gustard a26 gniazdo zasilania
Pomiedzy, na środku są wszystkie typy wejść cyfrowych, nawet USB-C.

gustard a26 wejscia cyfrowe
Zaglądając do środka, tylko wirtualnie czyli patrząc na zdjęcia producenta, ponieważ nie chciałem rozbierać wypożyczonego, nowego egzemplarza, bo zawsze zostają jakieś ślady po takiej czynności, widać, że zasilanie tworzą dwa trafa toroidalne. Za nimi jest zasilacz z wieloma sekcjami dla poszczególnych obwodów elektronicznych.

gustard a26 wnetrze
W sercu A26 pracują scalaki AKM w konfiguracji: modulator cyfrowy AK4191 oraz dwa przetworniki AK4499EX. To najlepszy obecnie układ z flagowymi czipami AKM.
Jest karta USB firmy XMOS, w najnowszej wersji XU216 z pełną obsługą MQA.
A26 ma także wejście na zewnętrzny zegar wzorcowy o  częstotliwości pracy wynoszącej 10MHz, gdyby chcieć jeszcze dokładniej taktować sygnały cyfrowe, niż wbudowany oscylator K2.

gustard a26 gniazdo bnc do podlaczenia zegara taktujacego
Najciekawszym dodatkiem w wyposażeniu, jest modem umożliwiający strumieniowanie muzyki z sieci domowej lub z zasobów Internetu ale niestety tylko po kablu, nie ma karty wi-fi.

gustard a26 strumieniowanie z kablem ethernet
GUSTARD A26 nie ma na pokładzie odbiornika Bluetooth ani wzmacniacza słuchawkowego. Nie musi go mieć, bo ma oddzielny, genialny wzmacniacz H20, którego używam w zestawie B.
Niestety piękna obudowa A26 zupełnie nie pasuje do klasycznej formy wcześniejszych obudów i na razie nie ma informacji od producenta czy szykuje on swój rewelacyjny wzmacniacz w nowej, pasującej stylem obudowie.
Tyle w skrócie, a po więcej informacji o szczegółach i parametrach technicznych, odsyłam Cię na stronę importera - 4HIFI. Zapomniałem napisać, że obudowa może być alternatywnie koloru srebrnego. Wersja którą dostałem wygląda jak czarna ale gdy porównać z innymi, czarnymi urządzeniami tej lub innej firmy, to okazuje się grafitowa, podobna odcieniem do obudowy LINN Ikemi.
Poniżej zdjęcie A26 ustawionego na moim zestawie słuchawkowym B.

gustard a26 w moim systemie b
Podsumowując tę część, muszę stwierdzić, że GUSTARD wciąż się rozwija i model A26 jest tego rozwoju obecnie ukoronowaniem. Ma nowoczesny styl obudowy, dotykowy panel sterujący, chyba po raz pierwszy zastosowany w tej klasie urządzeń, perfekcyjne wykonie, najnowsze układy scalone do obróbki sygnałów cyfrowych i do konwersji C/A oraz bogate i funkcjonalne wyposażenie i to wszystko za kwotę 7kzł Brawo!

3. GUSTARD A26 – dźwięk

A26 jest nowoczesny z wyglądu i na bogato wyposażony, a jak gra muzykę?
Gdybym jednym zdaniem miał to określić, to napisałbym, że gra normalnie, co jest dla mnie najwyższym kunsztem albowiem o normalność najtrudniej i to w każdej dziedzinie życia i każdej sprawie technicznej natury. Pewnie dlatego, że normalność dla każdego ma inną miarę, a nawet co innego oznacza.
Zatem już rozwijam to ogólne stwierdzenie, w kontekście brzmienia opisywanego przetwornika.
W moim systemie B, z bardzo neutralnym i przejrzystym wzmacniaczem GUSTARD H20S i srebrnymi kablami, A26 brzmi bardzo żywo, dynamicznie, rozdzielczo i jednocześnie gładko i czysto. Skutkuje to umiejętnością dobrego pokazania każdego klimatu, w każdym typie muzyki.
Rozdzielczość dźwięku, separacja instrumentów i ich stabilność na scenie jest doskonała.
Dynamika w skali całej orkiestry oraz mikro dynamika, w obrębie powstawania każdego dźwięku, są na bardzo wysokim poziomie. Nasycenie dźwięków harmonicznymi jest bardzo zadowalające, a masa instrumentów całkiem realistycznie pokazywana.
Jak ten dźwięk odnieść do innych urządzeń, o podobnej klasie budowy?
Jeśli używasz bardzo łagodnie, gęsto i miękko grającego wzmacniacza, np.: Sugden, AudioGd lub na lampach EL34 i głośników z miękkimi membranami, to być może lepszy będzie dla Ciebie przetwornik grający bardziej konturowo i oszczędnie, np.: GUSTARD X26Pro.
Natomiast gdy używasz wzmacniacza o twardym, analitycznym charakterze prezentacji muzyki, to prawdopodobnie bardziej spodoba Ci się dźwięk z urządzeń korzystających z dyskretnych modułów R2R, np.: GUSTARD R26, DENAFRIPS Venus lub Pontus, MUSICIAN Pegasus lub Aquarius.
Opisywany przetwornik GUSTARD A26 charakterem brzmienia jest pośrodku tych dwóch grup urządzeń. Z tego właśnie powodu dla mnie jest najbardziej uniwersalny brzmieniowo.
Uniwersalność techniczna jest także bez zastrzeżeń, ponieważ ma wszystkie typy wejść cyfrowych i wszystkie oferują takiej samej klasy dźwięk.
Największą dynamikę i rozdzielczość uzyskałem z LINN Ikemi, wysyłającego sygnał do A26, w standardzie AES/EBU.
Ważnym atutem wyposażenia opisywanego przetwornika, jest możliwość strumieniowania muzyki z serwerów i platform muzycznych. Ponieważ w domu korzystam z Internetu tylko przez Wi-Fi, użyłem wzmacniacza sygnału Wi-Fi z wyjściem na kabel Ethernet. Wzmocniony sygnał, wysłałem kablem do A26 i łatwo połączyłem z nim mój telefon.
Korzystając z programu mConnect, wysyłałem muzykę z Tidal i Qobuz. Łączenie i synchronizacja przesyłu danych odbywała się bez najmniejszych problemów.
Jakość muzyki z platform muzycznych była równoważnej jakości i o tym samym charakterze, co ze źródeł fizycznych, połączonych kablem cyfrowym.
Podłączyłem także Logitech Touch, w roli strumieniowca, do wejścia USB kablem ze srebra 6N.
Usłyszałem brzmienie bardziej nasycone harmonicznymi i płynniejsze niż z wbudowanego strimera. Tak właśnie gra Touch i opisywany przetwornik bardzo łatwo to pokazał.
Zatem GUSTARD A26 to nie tylko bardzo neutralnie przedstawiający wszelką muzykę DAC ale także świetny strumieniowiec.
A26 oferuje także cyfrową regulację poziomu sygnału analogowego na wyjściach RCA i XLR więc może pełnić funkcję regulacyjną przy połączeniu z końcówką mocy. Zapamiętuje poziom sygnału po wyłączeniu więc bezpiecznie można go używać w roli przedwzmacniacza.

Na koniec tej części, porównanie możliwości brzmieniowych GUSTARD A26 do BRZHiFi NXC10.
Prawdopodobnie spodziewasz się intuicyjnie, że jak dwa czipy w wyższej specyfikacji EX i modulator, to będzie lepszy dźwięk niż z jednego. Też tak myślałem ale okazało się, że brzmienie obydwu urządzeń jest porównywalnej jakości.
Jeśli będziesz się upierał, że A26 ma trochę większy nacisk na rozdzielczość, to nie będę oponował. Jednak to subtelna różnica, niełatwa do usłyszenia od pierwszych chwil, a tym bardziej nie o klasę.
Nasycenie harmonicznymi i dynamika też podobna do NXC10, natomiast mikro dynamika odrobinę lepsza z A26.
Plusem obiektywnym przetwornika NXC10 jest montaż wzmacniaczy Op-Amp na podstawkach. Wykorzystałem to i wymieniłem wszystkie Op-Ampy na podwójne dyskretne układy Nvarcher, co opisałem i pokazałem w recenzji BRZHiFi.
GUSTARD A26 ma wlutowane bezpośrednio w płytkę Op-Ampy więc nie da się ich łatwo wymienić.
Porównując NXC10 wyposażonego w dużo lepsze wzmacniacze operacyjne, ze standardowo wyposażonym A26, różnica jest taka, że ten pierwszy pokazuje muzykę z większą mocą i większym zakresem dynamiki od A26. Także nasycenie dźwięków harmonicznymi jest większe i instrumenty mają większą masę. Czy to łatwo słychać?
W moim, przeźroczystym systemie tak ale to nie są różnice o klasę. Z większością wzmacniaczy i tym bardziej z kablami miedzianymi, o większej pojemności, ta różnica będzie niewielka.
Patrząc praktycznie, pod kątem ceny, BRZHiFi NXC10 plus dyskretne Op-Ampy to koszt minimum 6,5kzł, a fabrycznie wyposażony GUSTARD A26 obecnie kosztuje 7kzł.
Pamiętasz, że A26 ma już na pokładzie bardzo dobry strumieniowiec?
Jeśli tak, to oczywistą sprawą jest, że jego zakup jest bezsprzecznie lepszym wyborem.
Dodaj do tego fakt, że jest w Polsce oficjalny importer i dystrybutor – 4HIFI, dzięki któremu masz dwa lata gwarancji, fakturę do rozliczenia jeśli masz firmę oraz możliwość wypożyczenia i sprawdzenia czy gra tak dobrze jak opisałem.

4. GUSTARD A26 – podsumowanie

GUSTARD to jedna z moich ulubionych marek więc cieszę się podwójnie.
Po pierwsze, że ma w Polsce dystrybutora, bo to zielone światło dla tych, którzy boją się kupić urządzenia w ciemno i to jeszcze w Chinach, jak ja robię.
Drugi powód do radości jest taki, że firma rozwija się i oferuje coraz lepiej grające i coraz ładniejsze urządzenia.
GUSTARD to ogólnie złoty środek na tle konkurencji. Dlaczego? 
Urządzenia pakuje w obudowy o szerokości 33cm, która jest pośrodku dużych zabawek o szerokości 43cm i wadze powyżej 10kg, a różnych mikrusów, o dziwnych wymiarach i wadze piórkowej, często bez zasilaczy analogowych i cenie kilkanaście kzł.
Właśnie ceny, to kolejny złoty środek, w którym mieści się oferta GUSTARD.
Z jednej strony nie 2-3 kzł ale też nie kilkanaście czy absurdalne dwadzieścia kilka, za malutkie puzderko.
Ceny wszystkich urządzeń mieszczą się poniżej granicy 10kzł.
Cena A26 wynosi 7kzł i to jest wg mnie cena złotego środka gdzie widzisz i słyszysz dlaczego tyle wydałeś i jesteś bardzo zadowolony, zwłaszcza gdy posłuchasz zabawek konkurencji za dwa i trzy razy więcej.
Wygląd, który zawsze się liczy oprócz dźwięku, w mojej opinii też jest dobrze zbalansowany pomiędzy nowoczesnym, a dziwacznym. Wyposażenie znowu optymalnie, a nawet świetnie skomponowane.
Z jednej strony nie ma na pokładzie wzmacniacza słuchawkowego ale jest w ofercie GUSTARD super wzmacniacz H20.
Nie ma też odbiornika Bluetooth ale po co miałby być skoro jest modem do strumieniowania.

Gorąca rekomendacja do zakupu A26 bo to bardzo uniwersalny i nowoczesny przetwornik i strumieniowiec.
Józef Bywalec


GUSTARD A26 - dyskusja.


GUSTARD A26 - miniatura
GUSTARD A26 - miniatura
GUSTARD A26 - logo
GUSTARD A26 - logo
GUSTARD A26 - przyciski na dotyk
GUSTARD A26 - przyciski na dotyk
GUSTARD A26 - po włączeniu zasilania
GUSTARD A26 - po włączeniu zasilania
GUSTARD A26 - włączanie na dotyk
GUSTARD A26 - włączanie na dotyk
GUSTARD A26 - regulacja głośności na dotyk
GUSTARD A26 - regulacja głośności na dotyk
GUSTARD A26 - wyświetlacz
GUSTARD A26 - wyświetlacz
GUSTARD A26 - nazwa wejścia i parametry sygnału
GUSTARD A26 - nazwa wejścia i parametry sygnału
GUSTARD A26 - strumieniowanie z kablem Ethernet
GUSTARD A26 - strumieniowanie z kablem Ethernet
GUSTARD A26 - wejście bez sygnału cyfrowego
GUSTARD A26 - wejście bez sygnału cyfrowego
GUSTARD A26 - wyciszony sygnał
GUSTARD A26 - wyciszony sygnał
GUSTARD A26 - menu 1
GUSTARD A26 - menu 1
GUSTARD A26 - menu 2
GUSTARD A26 - menu 2
GUSTARD A26 - menu 4
GUSTARD A26 - menu 4
GUSTARD A26 - menu 3
GUSTARD A26 - menu 3
GUSTARD A26 - tył
GUSTARD A26 - tył
GUSTARD A26 - wyjścia analogowe
GUSTARD A26 - wyjścia analogowe
GUSTARD A26 - wejścia cyfrowe
GUSTARD A26 - wejścia cyfrowe
GUSTARD A26 - gniazdo BNC do podłączenia zegara taktującego
GUSTARD A26 - gniazdo BNC do podłączenia zegara taktującego
GUSTARD A26 - gniazdo zasilania
GUSTARD A26 - gniazdo zasilania
GUSTARD A26 - panel boczny
GUSTARD A26 - panel boczny
GUSTARD A26 - zaokrąglony front
GUSTARD A26 - zaokrąglony front
GUSTARD A26 - symbol modelu
GUSTARD A26 - symbol modelu
GUSTARD A26 - szczeliny wentylacyjne
GUSTARD A26 - szczeliny wentylacyjne
GUSTARD A26 - spód
GUSTARD A26 - spód
GUSTARD A26 - nóżka metalowa
GUSTARD A26 - nóżka metalowa
GUSTARD A26 - wpuszczone śrubki montażowe
GUSTARD A26 - wpuszczone śrubki montażowe
GUSTARD A26 - z pilotem
GUSTARD A26 - z pilotem
GUSTARD A26 - z pilotem 2
GUSTARD A26 - z pilotem 2
GUSTARD A26 - z pilotem 3
GUSTARD A26 - z pilotem 3
GUSTARD A26 - pilot
GUSTARD A26 - pilot
GUSTARD A26 - wnętrze
GUSTARD A26 - wnętrze
Zdjęcie ze strony producenta
GUSTARD A26 - w moim systemie B
GUSTARD A26 - w moim systemie B
Previous Next Play Pause

 

Written by : strona