Henri Texier - wirtuoz kontrabasu

2023/03/05 16:45 - 2023/12/10 19:15 #237 przez Józek - właściciel
Cześć
Jest wielu znamienitych kontrabasistów. Część z nich koncentruje się na komponowaniu i prowadzeniu swoich zespołów, np: Dave Holland, Charlie Haden.
Jest kilku znanych powszechnie wirtuozów basu, jak: Ron Carter, Christian McBride, Esperanza Spalding.
Jest nim też, choć mniej znany, Henri Texier.

Odkryłem go całkiem niedawno i chcę zwrócić na niego Twoją uwagę, bo jego styl gry jest wyjątkowy.
Henri Texier jest francuskim muzykiem, samoukiem zafascynowanym kontrabasem, od dziecka.
Gra zapewne na wyjątkowym instrumencie, o pięknej i głębokiej barwie, a do tego w sposób odmienny od innych muzyków.
Zazwyczaj kontrabas podaje stały rytm i tylko czasem kontrabasista improwizuje w czasie krótkiego solo.
Henri cały czas tworzy podkład dla muzyków, poprzez złożoną linię melodyczną basu, o zmiennej fakturze, a gdy zaczyna partię solową, to już odlot!
Texier wydobywa ze swojego kontrabasu tak niskie i szybkie dźwięki jakby miał turbodoładowanie!
Do tego często oferuje takie brzmienia jakby były sztucznie tworzone na basie elektrycznym z przystawką lub na komputerze. Nie słyszałem aby ktokolwiek poza nim tak grał na kontrabasie.
Gorąco zachęcam Cię do przesłuchania jego płyt, bo jego wirtuozeria zadziwi Cię.
Józef Bywalec
Zasilane przez Forum Kunena