57 Jazz n. Odrą - koncert Marcin Pater Trio & Leszek Możdżer

2022/02/23 14:27 - 2022/02/23 14:58 #182 przez Józek - właściciel
Witaj
57 festiwal Jazz nad Odrą odbył się we wrześniu 2021r. ale nie miałem czasu wcześniej aby pochwalić się, że byłem na jednym bardzo ciekawym koncercie.
15 września o g. 19-tej wystąpiło trio, które tworzą:
- Marcin Pater - lider - wibrafon
- Mateusz Szewczyk - kontrabas/bas
- Adam Wajdzik - perkusja

Nie wiedziałem, bo wcześniej nie słuchałem na żywo grającego wibrafonu, że ten rzadko spotykany instrument potrafi brzmieć tak ciekawie.
Marcin Pater jest bardzo utalentowanym pasjonatem tego młodego instrumentu i wokół niego zbudował swoje trio.
Muzyka, którą sam komponuje jest bardzo zróżnicowana.
Czterema pałeczkami uderzał w metalowe sztabki z rezonatorami, a te tworzyły raz bardzo dynamiczne i głośne dźwięki, a innym razem delikatne, bardzo rozwibrowane i długo, nostalgicznie wybrzmiewające.
Byłem pod dużym wrażeniem kunsztu jakiego wymaga jednoczesne uderzanie, każdą z 4 pałeczek niezależnie, w inną sztabkę.
Perkusista także grał świetnie, raz dawał czadu, a w cichych fragmentach wzbogacał klimat.
Basista to najwyższa klasa, która objawia się tym, że grał na zmianę raz na kontrabasie, raz na elektrycznej gitarze basowej. Tak robią tylko najzdolniejsi muzycy.

W drugiej części koncertu, dołączył do tria, bardzo znany i uznany na arenie światowej:
Leszek Możdżer – fortepian Połączenie brzmienia fortepianu, pod biegłymi palcami Możdżera, z triem Patera, dało niesamowicie wciągającą muzykę.
To była zapowiedź muzyczna, przed nagraniem wspólnej płyty przez tych muzyków. Czekam z niecierpliwością:)
Józek
Zasilane przez Forum Kunena