Delicious - koncert w NFM 21.12.2023

2023/12/10 20:47 - 2024/01/25 20:20 #276 przez Józek - właściciel


Wykonawcy:
Mateusz Kowalski, Tomasz Radziszewski – gitary

Program:
W.A. Mozart - Uwertura do opery Łaskawość Tytusa (oprac. M. Giuliani)
F. Carulli - Petit duo G-dur op. 34 nr 2; Petit duo e-moll op. 34 nr 6 ze zbioru 6 Petits duos op. 34
M. de Falla - Taniec hiszpański z opery La vida breve (oprac. E. Pujol)
V. Magnien - Nocturne concertante
C. Franck Prélude - Fugue et Variation op. 18 (oprac. M. Ophee)
J. Rodrigo - Concierto de Aranjuez (oprac. T. Radziszewski)
G. Rossini - Uwertura do opery

Koncert odbył się w sali kameralnej więc mieszczącej 150 osób. Scena miała wysokość około 60cm. Miejsca bez numerowania.
Usiadłem w piątym rzędzie ale potem zwolnili zarezerwowane krzesła w pierwszym rzędzie i po pierwszym utworze tam się przeniosłem.
Siedziałem około trzech metrów od muzyków więc mogłem dokładnie podziwiać ich technikę gry i doskonale słyszeć, mimo braku nagłośnienia.

Odnośnie techniki trzymania gitary, nowością i zaskoczeniem dla mnie było to, że nie opierali lewej nogi na podnóżku i na niej gitary.
Obie nogi mieli oparte na podłodze sceny, natomiast gitary miały zamocowane metalową, szpetną konstrukcję, którą opierali na obydwu nogach.
Ta konstrukcja była regulowana i ustawiała gitary pod odpowiednim kątem.

Muzycy doskonale się rozumieli i idealnie współgrali ze sobą. Widać było, że wspólne granie daje im przyjemność.
Zagrane dzieła miały piękny nastrój i delikatną, misterną strukturę, która wymagała od muzyków dużego wyczucia i precyzyjnej techniki.
Największe wrażenie zrobił na mnie słynny utwór Concierto de Aranjuez, zagrany bez orkiestry.
Tomasz Radziszewski opracował partie orkiestry na jedną gitarę.
Zagrał je wspaniale towarzysząc, a gdzie trzeba podkręcając ekspresję partii solisty, które grał Mateusz Kowalski.

Koncert dał mi wielką radość.
Dziękuję
Józef Bywalec
Zasilane przez Forum Kunena